همکاری سپاه و ارتش برای تامین امنیت خلیج فارس

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری عصر امروز در نشستی خبری در پاسخ به سئوالی در مورد حضور نیروی دریایی ارتش در اقیانوس اطلس اظهار داشت: حضور در آب‌های آزاد دنیا مطابق با مقررات بین‌المللی جز دستور کار نیروی دریایی است و به دلیل اینکه همه اقیانوس‌ها جزء آب‌های آزاد دنیاست‌ این حق را داریم که در این مناطق حضور داشته باشیم، اما این کار بنا به نیاز و دستور انجام می‌شود.

وی افزود: از سال 86 تاکنون نیروی دریایی ارتش در مجموع حدود 2600 فروند کشتی را در خلیج عدن اسکورت کرده است.

سیاری در ارتباط با تعامل و همکاری سپاه و ارتش برای تامین امنیت خلیج فارس یادآور شد: ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش تعریف شده و در کنار سپاه به قدرت هم‌رزمی یکدیگر اضافه می‌کنیم تا با اتحاد و همدلی قدرت کشور را افزایش دهیم و مشت محکمی علیه هر کشوری باشیم که بخواهد ما را در منطقه تهدید کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی در نیروی دریایی ارتش یک برنامه‌ریزی مفصل می‌خواهیم، در نیروی دریایی با توجه به تجهیزات محور بودن این نیرو، لزوم آماده‌به‌کار بودن تجهیزات و آماده نگه‌داشتن این تجهیزات توسط کارکنان یک ضرورت است.

سیاری ادامه داد: به‌طور مثال در کارخانجات منطقه دوم نیروی دریایی در بوشهر تعمیراتی انجام می‌شود که در طول سالیان عمر نیروی دریایی این موفقیت‌ها را نداشتیم ضمن اینکه عمق‌دهی به تجهیزات موجود اقدام دیگری است که تحریم‌ها را ناچیز و اقتصاد مقاومتی را در نیروی دریایی محقق می‌کند.

وی بیان کرد: با این‌ وجود، تعمیر و آماده‌به‌کاری تجهیزات و نوسازی تجهیزات در نیروی دریایی در حال انجام است و نیروی دریایی با تمام توان موجود و بهره‌گیری از جوانان متخصص مطابق با فناوری‌های روز اقدام می‌کند و می‌تواند ادعا کند در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی جایگاه بالایی دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: همدلی و هم‌زبانی هم در بین نیروهای مسلح و دولت وجود دارد، نیروهای مسلح وظیفه تأمین امنیت را بر عهده‌دارند و اگر موفقیتی کسب‌شده نشان از همدلی و هم‌زبانی نیروهای مختلف دارد.

سیاری در پاسخ به سؤالی در مورد توان تجهیزات نیروی دریایی ارتش بیان داشت: وظیفه نیروهای مسلح حفظ آمادگی رزمی است و برای هرگونه تهدید در هرزمانی، ایجاب می‌کند که آمادگی لحظه‌ای داشته باشیم.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح که پیشرو در دفاع از کشور هستند همیشه باید در آمادگی لحظه‌ای باشند و از هر غافلگیری جلوگیری کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: تجهیزات نظامی نیروی دریایی باید همیشه آماده باشد و ویژگی که این تجهیزات باید داشتند باشند این است که حضور مستمر و مقتدرانه در آب‌های دنیا داشته باشند.

سیاری اضافه کرد: خوداتکایی از مهم‌ترین موضوعات در زمینهٔ تجهیزات نظامی است، یعنی روی پای خود ایستاده‌ایم و تعمیر و نگه‌داری و ساخت قطعات و تجهیزات کاملاً بومی است، سیاست کار ما این است که با انگیزه و آماده‌‌ تلاش کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ارتباط با حضور نیروی دریایی در آب‌های آزاد بیان کرد: در چند سال گذشته‌ نیروی دریایی ‌در دریای سرخ، باب المندب و چین مأموریت‌های خود را در آب‌های آزاد گسترش دادیم.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد ناوشکن‌های سهند و دماوند اضافه کرد: درمجموع ساخت ناوشکن و ناوهایی مختلف با تجهیزات بومی در دستور کار نیروی دریایی است، استفاده از هر ناوشکن و موشک‌انداز در حوزه نیروی دریایی باهدف دفاع از مرزهای آبی، دفاع از منافع کشور و حفظ منافع کشور در دریا ساخته می‌شود.

سیاری ادامه داد: حضور در آب‌های دنیا در خلیج عدن به خاطر تروریسم دریایی و اینکه اقتصاد کشور ممکن است در آنجا مورد هجوم قرار گیرد مورد تأکید ماست اما حضور در برخی مکان‌ها برای نشان دادن توانمندی کشور ضروری است که نیاز به تحلیل و بررسی توسط سلسه‌مراتب مختلف است.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد جابجایی پادگان‌های نظامی از ظهر بوشهر بیان داشت: تدبیر کلی که در این مورد وجود دارد این است که پادگان‌ها جابجا شوند اما پادگان‌ها مکان‌هایی اضافه نیستند بلکه محل و مأمن رزمندگانی است که امنیت کشور را فراهم می‌کنند.

سیاری گفت: پادگان‌ها قداست خاص خود رادارند به‌طوری‌که وقتی بحث از بازدید از اماکن نظامی کشور می‌شود رهبری و مردم به‌صورت همدل اعلام می‌کنند که اجازه بازدید از این اماکن را نمی‌دهیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: هر پادگانی که نیاز به جابه‌جایی داشته باشد پس از بررسی‌های لازم جابه‌جا می‌شوند و در مکان دیگری مستقر می‌شوند.

وی در پایان اظهار داشت: از سال 86 تاکنون 2600 فروند کشتی توسط نیروی دریایی ارتش در خلیج عدن اسکورت شدند.

/ 0 نظر / 22 بازدید